Determine the selling price of this product

Bunkowske Company plans to introduce a new product next year. This product has a two-year life and an estimated demand of 20,000 units annually. The product will be produced 50 weeks each year. Bunkowske estimates the following costs:

• Direct materials will be $16 per unit.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Determine the selling price of this product
Just from $13/Page
Order Essay

• Setup costs will be $200 per week. Ten setups will be required per week.

• Design costs will be $40,000 in total.

• Specialized equipment must be rented for $15,000 per week.

• Research and development costs are estimated at $500,000.

• Labor will be paid $20 per hour. Five employees will be assigned to this product and each employee will work 35 hours on the product.

Bunkowske Company uses cost-plus pricing whereby the selling price of each of its products are 150 percent of the life-cycle costs. Determine the selling price of this product.

Place Order
Grab A 14% Discount on This Paper
Pages (550 words)
Approximate price: -
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Try it now!

Grab A 14% Discount on This Paper

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.