Cost Management

Gobble cakes is a bakery that specializes in cupcakes. The annual fixed cost to make cupcakes is $18,000. The variable cost including ingredients and labour to make a cupcake is $0.90. The bakery sells cupcakes for $3.20 apiece. a. If the bakery sells 12,000 cupcakes annually, determine the total cost, total revenue, and profit. b. How many cupcakes will the bakery need to sell in order to break even? 5. Graphically illustrate the break-even volume for the Gobble cakes bakery determined in Problem 2. 8. If the maximum operating capacity of the Gobble cakes bakery described in Problem 2 is 12,000 cupcakes annually, determine the break-even volume as a percentage of that capacity. 11. If the Gobble cakes bakery in Problem 2 changes the selling price for a cupcake from $3.20 to $2.75, what effect will the change have on the break-even volume?

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Cost Management
Just from $13/Page
Order Essay
Place Order
Grab A 14% Discount on This Paper
Pages (550 words)
Approximate price: -
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Try it now!

Grab A 14% Discount on This Paper

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.