Compute the monthly break-even point

Neptune Company produces toys and other items for use in beach and resort areas. A small, inflatable toy  has come onto the market that the company is anxious to produce and sell. The new toy will sell for $3 per unit. Enough capacity exists in the company’s plant to produce 16,000 units of the toy each month. Variable costs to manufacture and sell one unit would be $1.25, and fixed costs associated with the toy would total $35,000 per month.
The company’s Marketing Department predicts that demand for the new toy will exceed the 16,000 units that the company is able to produce. Additional manufacturing space can be rented from another  company at a fixed cost of $1,000 per month. Variable costs in the rented facility would total $1.40 per unit, due to somewhat less efficient operations than in the main plant.

Required:

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Compute the monthly break-even point
Just from $13/Page
Order Essay

1. Compute the monthly break-even point for the new toy in units and in total sales dollars. Show all computations.

2. How many units must be sold each month to make a monthly profit of $12,000?

3. If the sales manager receives a bonus of 10 cents for each unit sold in excess of the break-even point, how many units must be sold each month to earn a return of 25% on the monthly investment in fixed costs?

Place Order
Grab A 14% Discount on This Paper
Pages (550 words)
Approximate price: -
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Try it now!

Grab A 14% Discount on This Paper

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.